Blog Tomasza Czajkowskiego

Narutowicza 27

16.04.2013 22:49:46


Kto jeszcze pamięta, iż w tej kamienicy mieściła się w okresie okupacji hitlerowskiej powszechna szkoła nr 6? Przed wybuchem wojny miała swoją siedzibę przy Alei Długosza, ale Niemcy zajęli budynek na swoje potrzeby i szkoła musiała się przenieść.


Jednym z uczniów tej szkoły był Janusz Czapliński. Naukę rozpoczął jesienią 1942 roku. Wspomina pomieszczenia klasowe i lekcje:

"Było tam takie duże podwórko, tam był taki obmurowany parterowy budynek i tam były klasy i również były klasy w pokojach mieszkalnych tego czynszowego domu. Pamiętam kolegów. Trudno mi wymieniać po imieniu. Nie ma już ich. Z takich znanych nazwisk, to byli bracia Postępscy. Jeden z nich to znany w Lublinie chirurg.

Janusz Czapliński na podwórku kamienicy przy ulicy Narutowicza 27. 16.04.2013. Fot.: Tomasz Czajkowski

Nauka w szkole odbywała się w sposób normalny. Dzwonek, oczywiście ręczny. Woźny wychodził, dzwonił tym dzwonkiem. Mieliśmy ławki, siadaliśmy. Kałamarze, pióra, piórniki, Ale początek to zawsze modlitwą się zaczynał. Trzeba było wstać, przeżegnać się i śpiewanie pieśni jakiejś religijnej. Nie było to długo, jedna zwrotka, czasem dwie. Siadaliśmy z powrotem do ławek. Później 45 minut, tak jak to się w szkole odbywa. 5 minut przerwy. Środkowa przerwa w nauce była dłuższa. Wtedy drugie śniadanie było, co kto tam miał tośmy jedli sobie. Jak była ładna pogoda, to się wybiegało na dwór, na te podwórko, tam żeśmy biegali. Oczywiście piłki żadnej nie było. Dziewczynki grały w tak zwane „klasy”, skakały, kredą sobie rysowały. Takie dziecinne zabawy. No i wracaliśmy do klasy na dzwonek. Później jeszcze jedna lekcja. To były 3-4 lekcje w szkole. W pierwszej, drugiej klasie tak to wyglądało. Koniec lekcji zakończony był również modlitwą".

Podwórko kamienicy przy ulicy Narutowicza 27. 17.04.2013. Fot.: Tomasz Czajkowski.

Kamienica przy ulicy Narutowicza 27. 17.04.2013. Fot.: Tomasz Czajkowski.

Kran na wodę. Podwórko kamienicy przy ulicy Narutowicza 27. 16.04.2013. Fot.: Tomasz Czajkowski.


Kategorie: Z notatnika zbieracza opowieści, Narutowicza 27, szkoła powszechna nr 6