Edukacja. Historia. Pamięć.

Dzieci z Ochronki - Powrót

08.10.2012 12:05:48


Wiele projektów jakimi nasz dział zajmuje się w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" dotyczy upamiętnienia ludzi, miejsc i wydarzeń, które bezpośrednio związane są z Zagładą Żydów lubelskich. Za każdym razem pojawiają się pytania: jak mówić o tych, których już nie ma? Jak wspominać to, co zostało unicestwione?
I, przede wszystkim: jak rozmawiać o tym z młodzieżą?


Wiele projektów jakimi nasz dział zajmuje się w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" dotyczy upamiętnienia ludzi, miejsc i wydarzeń, które bezpośrednio związane są z Zagładą Żydów lubelskich. Za każdym razem pojawiają się pytania: jak mówić o tych, których już nie ma? Jak wspominać to, co zostało unicestwione? I, przede wszystkim: jak rozmawiać o tym z młodzieżą?

Szukamy rozwiązań: w edukacji nieformalnej, kulturalnej i artystycznej, działaniach łączących sztukę z historią. Takim interdyscyplinarnym wydarzeniem był prowadzony we wrześniu projekt "Dzieci z Ochronki - Powrót". Nawiązywał on do działania zrealizowanego w 2010 roku - "Dzieci z Ochronki. Pamięć ratuje Życie", którego celem było upamiętnienie śmierci dzieci z żydowskiego sierocińca przy ul. Grodzkiej 11. Na budynku Gimnazjum nr 17 powstał wtedy Mural Pamięci "Memories Give Life" stworzony wspólnie przez młodzież i amerykańskich artystów graffiti. Mural został zniszczony, jednak idea wciąż pozostawała żywa, dzięki czemu udało nam się ponownie zrealizować projekt. Tym razem, współpracowaliśmy z trzema lubelskimi szkołami: IV Liceum Ogólnokształcącym im. S. Sempołowskiej, Zespołem Szkół nr 1 im. Wł. Grabskiego oraz Zespołem Szkół nr 4 im. J. Korczaka. We wnętrzu każdej z nich, powstało nowe graffiti nawiązujące do tego, które zostało zniszczone.

 

IV Liceum Ogólnokształcące, fot. A. Zachariewicz

 

ZS nr 1, fot. B. Gajdzik

 

Zespół Szkół nr 4, fot. P. Sztajdel

Celem tegorocznej akcji, która została zorganizowana w ramach IV Kongresu Kultury Chrześcijańskiej było zaangażowanie młodzieży w tworzenie murala, którego symbolika nawiązuje do historii dzieci z lubelskiego sierocińca.

 

Aleksandra Duź

 


Kategorie: Współpraca, Warsztaty, Projekty