Edukacja. Historia. Pamięć.

Edukacyjne top five 2012

09.01.2013 11:57:27


Po przerwie świąteczno-noworocznej dział edukacji przygotowywał podsumowanie swojej działalności w 2012 roku. Był to dla nas czas wdrażania się w inicjatywy relizowane przez Ośrodek, kreowania własnych pomysłów, jak i integracji, bowiem zaczęliśmy pracować w nowym składzie osobowym.


Ostatni rok był szczególnie ważny, ze względu na symboliczne rocznice wydarzeń, które miały miejsce w Lublinie 70 lat temu. Nasze działania koncentrowały się na upamiętnieniu szczególnych dat związanych z historią miasta, a przede wszystkim dzielnicą żydowską.

 

70. ROCZNICA ZAGŁADY

I Całodzienne odczytywanie nazwisk z Księgi Wykazu Żydów, przebywających na terenie Majdanu Tatarskiego w 1942 r. Nazwiska były odczytywane przez uczniów lubelskich szkół, mieszkańców Lublina oraz członków Ziomkostwa Żydów Lubelskich w Izraelu.

 

Odczytywanie nazwisk z Księgi Wykazu Żydów
 


 

II  Misterium Pamięci Ocalone losy. Ocaleni z Zagłady lubelscy Żydzi oraz ich potomkowie opowiadali młodym mieszkańcom Lublina – uczniom i uczennicom liceów, swoje historie.
 
 

LISTY DO HENIA

Mieszkańcy i mieszkanki Lublina wysyłają listy do Henia Żytomirskiego - żydowskiego chłopca urodzonego w 1933 roku w Lublinie i zgładzonego przez hitlerowców prawdopodobnie w listopadzie 1942 roku.
 

 

 

DZIECI Z OCHRONKI – POWRÓT

Akcja społeczna “Dzieci z Ochronki - Powrót” to odtworzenie zniszczonego graffiti Mural Pamięci - Graffiti "Memories Give Life" z 2010 roku, które upamiętniało życie i tragiczną śmierć dzieci z żydowskiej Ochronki przy ulicy Grodzkiej 11. Tym razem do działania zostały zaproszone trzy lubelskie szkoły.


 


 

PROGRAM SPOTKANIA

W lubelskich szkołach organizujemy spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej. Celem tych spotkań jest wzajemne poznanie się oraz współpraca na rzecz wspólnej pamięci. Jednocześnie przygotowujemy szkoły do prowadzenia spotkań w ramach szkoleń dla moderatorów i moderatorek spotkań polsko-izraelskich.
 


 


 

PROJEKTY EDUKACYJNE

I Śladami Singera - interdyscyplinarny projekt edukacji kulturalnej skierowany do społeczności lokalnych z małych miejscowości na Lubelszczyźnie. Inspiracją dla powstania idei projektu jest twórczość noblisty Izaaka Baszewisa Singera osadzona w ich wielokulturowej scenerii.

 


II Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943 - długoterminowe działanie edukacyjno-społeczne skierowane do strony polskiej i ukraińskiej. Uczestnikami działania jest młodzież, poznająca niełatwą, wspólną historię Polaków i Ukraińców.
 

 

III Ocalić od zapomnienia – Krystyna Modrzewska - pionierska próba ocalenia pamięci o polskiej uczonej i pisarce związanej z Lublinem
 

 

 


Kategorie: Współpraca, Warsztaty, Polsko-żydowskie spotkania młodzieży, Spotkania