Edukacja. Historia. Pamięć.

03.02.2013 - 15.02.2013: Seminarium nauczycieli i nauczycielek z Lubelszczyzny w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie

11.03.2013 12:27:45


W dniach od 3 do 15 lutego 2013 roku grupa nauczycielek i nauczycieli z Lublina i Lubelszczyzny wzięła udział w seminarium edukacyjnym o historii i kulturze Żydów w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie.
 

 


Organizatorem szkolenia był Ośrodek “Brama Grodzka - Teatr NN” we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie. Seminarium zostało zorganizowane w ramach programu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.

W ramach seminarium odbywały się zajęcia w formie wykładów, warsztatów, spotkań ze świadkami historii oraz wycieczki krajoznawcze. Zajęcia te były okazją do pogłębienia wiedzy i rozwinięcia umiejętności w zakresie nauczania o dziedzictwie kulturowym i historii Żydów oraz Holokauście. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki miały też okazję zapoznać się z wystawą w Muzeum Historycznym, oraz zwiedzić Centrum Pedagogiczne, Bibliotekę, Centrum Wizualne i kampus Yad Vashem.

Nauczycielki i nauczyciele spotkali się również z przewodnikami grup izraelskich po Polsce, oraz odbyli wizytę w jednej ze szkół średnich w Jerozolimie. Mieli też okazję zapoznać się z tradycyjnymi tańcami izraelskimi oraz ze współczesną poezją izraelską, a także wziąć udział w uroczystym świętowaniu szabatu w jednej z jerozolimskich synagog.

 

Uczestniczki i uczestnicy zostali zakwalifikowani na seminarium w drodze konkursu. Rekrutacja była prowadzona spośród 30 nadesłanych ankiet zgłoszeniowych. Zakwalifikowanych zotało 17 nauczycielek i nauczycieli - 7 z Lublina, 10 z Lubelszczyzny:   

Katarzyna Bober (Lublin)
Radosław Borzęcki  (Lubartów)
Barbara Budziłowicz  (Piotrowice)
Monika Drozd  (Lublin)
Ewa Heromińska-Sokołowska  (Lublin)
Jolanta Krystyna Horbowiec   (Biała Podlaska)
Izabela Jakubowska  (Borzechów)
Elżbieta Kocyła  (Lubartów)
Lucyna Kujawa  (Lublin)
Agata Łaguna  (Lublin)
Ewa Łyp  (Zamość)
Joanna Matyjasek  (Lublin)
Izabela Mazur  (Kraśnik)
Ewelina Pelak  (Kalinówka)
Agnieszka Sewruk  (Trawniki)
Krystyna-Małgorzata Świderska (Kock)
Iryna Voytovych  (Lublin)Z Ośrodka “Brama Grodzka - Teatr NN” w seminarium uczestniczyli: Izabela Czumak i Bartosz Gajdzik. Zajęcia podczas seminarium były tłumaczone przez Pawła Madeja z Warszawy.


Kategorie: Współpraca, Warsztaty, Projekty