Projekty

01.04.2013: Kwiecień w Pracowni Edukacji

Kwiecień powoli dobiega końca, wiosenne słońce w końcu zagląda w zakamarki Bramy Grodzkiej. Ostatnie zimowe tygodnie były niezwykle intensywne - jak co rok, zorganizowaliśmy szerg wydarzeń upamiętniających ważne dla historii Lublina daty: obchody rocznicy likwidacji lubelskiego getta i likwidacji żydowskiego sierocińca, warsztaty "Listy do Henia" i edukacyjne spacer śladami żydowskiego chłopca z Lublina. Obchodziliśmy też kolejne urodziny Sztukmistrza z Lublina, podczas których odbyła się premiera filmu "Śladami Singera".  Czekając na majowy rozkwit wiosny zachęcamy do zapoznania się z naszymi ostatnimi działaniami.
 

18.03.2013: MISTERIUM ŚWIATŁA I CIEMNOŚCI. 71. rocznica rozpoczęcia likwidacji lubelskiego getta na Podzamczu

tagi:

W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta na lubelskim Podzamczu. Wówczas odszedł pierwszy, liczący 1,4 tys. osób transport do obozu zagłady w Bełżcu. Do połowy kwietnia 1942 roku wysłano tam ponad 26 tys. Żydów. Datę 16 marca uznaje się za początek Akcji Reinhardt – zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie.

03.02.2013 - 15.02.2013: Seminarium nauczycieli i nauczycielek z Lubelszczyzny w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie

W dniach od 3 do 15 lutego 2013 roku grupa nauczycielek i nauczycieli z Lublina i Lubelszczyzny wzięła udział w seminarium edukacyjnym o historii i kulturze Żydów w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie.
 

 

Dzieci z Ochronki - Powrót

Wiele projektów jakimi nasz dział zajmuje się w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" dotyczy upamiętnienia ludzi, miejsc i wydarzeń, które bezpośrednio związane są z Zagładą Żydów lubelskich. Za każdym razem pojawiają się pytania: jak mówić o tych, których już nie ma? Jak wspominać to, co zostało unicestwione?
I, przede wszystkim: jak rozmawiać o tym z młodzieżą?

Subskrybuje zawartość